Защо котките не обичат да се мокрят
Истината е, че това не се отнася до всички мъркащи приятели. Има специфични породи, при които това не носи дискомфорт, но като цяло може да се каже, че повечето котки не обичат да се мокрят. Една от основните причини е липсата на положителен опит, свързан с намокрянето. Такъв трябва да се създаде по време на ранната им социализация (между 3 и 8-седмична възраст).
Причина
Всъщност обяснението на непоносимостта на котките към водата може да се търси назад във времето в периода на тяхното опитомяване. Смята се, че това се е случило преди приблизително 9500 години в Близкия Изток, където живеят в сух пустинен климат далече от реки, езера и дъждове. Ето защо днешните писани инстинктивно избягват да мокрят телата си и дори уличните котки търсят къде да се скрият от дъжд и гръмотевични бури.
Изключения
Някои породи се радват да бъдат във водата поради собствения си еволюционен произход. Турският ван и турската ангорска котка например са известни със завидните си способности в плуването. Те са се приспособили към климата в района на езерото Ван в Турция, откъдето произхождат. През лятото те мокрели козината си, за да ловят риба. Други породи, които нямат проблем с намокрянето са бенгалските котки, мейн кун и американските бобтейли.
Аромати
А ето и още една причина домашните любимци да не обичат банята. Изключително чувствителни са на аромати, защото имат наистина необикновено обоняние – четиринадесет пъти по-чувствително от това на хората. Затова шампоаните и балсамите могат да ги накарат панически да се съпротивляват срещу поддържането на тоалета с помощта на душ.
Хигиена
Все пак котките са добре извести с високата си лична хигиена, въпреки непоносимостта към водата. Много са старателни по отношение на естествената си чистота и прекарват голяма част от времето си в облизване и гризане, като поддържат козината си идеално чиста. Освен това самото почистване помага на писаните да поддържат и регулират телесната си температура. И още нещо, когато котешката козина се накисне, тя става доста тежка, което забавя движенията на котето и то вече не се радва на типичната си пъргавост.
Нуждата
А всъщност писаните имат ли нужда от къпане, при условие че те самите непрекъснато се грижат за безупречната си хигиена?! Ако трябва да сме по-конкретни, мъркащите приятели прекарват 40% от деня в почистване, така че може и да минат без баня. В някои случаи обаче се нуждаят от вана по медицински причини, например заради проблеми с кожата, заради невъзможност за добро самопочистване при здравословни проблеми като наднормено тегло или проблеми със ставите. Душ също може да се наложи, ако котката се намаже с нещо лепкаво или миризливо.
Как да помогна на котето да се наслаждава на къпането?
Преди баня
Позволете на животното да се „климатизира“ към пространството. За да улесните процеса, опитайте да приспособите писаната към банята седмици преди самото къпане, за да може тя да свикне с пространството. Поставете домашния любимец в празна вана или мивка с котешки играчки или лакомства, така че той да прави положителни асоциации с местоположението.
След като котката започне да играе и яде лакомства в мивката или ваната, напълнете ваната с малко топла вода и разхвърлете играчки из цялата баня, за да може да се забавлява с нея. Насърчете животното да играе с играчките и го похвалете и наградете, когато го направи.
По време на баня
Пригответе всичко необходимо преди къпането – шампоан, специално създаден за котки, специални лакомства и играчки, които вашата котка обича, топли кърпи, пластмасова чаша за изливане на вода върху вашата котка и нехлъзгаща се повърхност, като гумена подложка и подложка за баня или кърпа, която да поставите в мивката или ваната, за да стои котката на нея.
Създайте спокойна среда. Затворете вратата и сведете до минимум шумовете. Бъдете спокойни и говорете тихо. Избягвайте да търкате и държите котката си надолу. Вместо това, бъдете нежни, гледайте езика на тялото ѝ и я разсейвайте с награди, като лакомство или играчка. Избягвайте да миете мустаците. Те са там, където се намират много от котешките рецептори за докосване и е естествено котките да мразят някой да ги пипа. Не забравяйте старателно да изплакнете шампоана, за да предотвратите дразнене на кожата.
След банята
Подсушете със суха кърпа. Внимателно извадете котката от водата и веднага я увийте в топла кърпа, за да изсъхне. Ако котката предпочита да не бъде пренасяна, оставете водата да се оттече в кърпата, докато все още е в банята. Котката ще изсъхне след няколко часа, а през това време тя трябва да е на топло и далеч от течение.
Източник: The Spruce Pets
Автор: Табита Куцера
Превод и редакция: Надежда Стоянова