Котката обича да хапе?! Какво означава това?
Мъркащите домашни любимци са изключително симпатични, особено когато става въпрос за някой любвеобилен екземпляр. И все пак, сигурни сме, че всеки, който е отглеждал в дома си котка, е наясно с факта, че писаните обичат да хапят. Но не бъркайте агресивните изблици с „ухапване от любов“, ако изобщо може да съществува такъв термин.
„Ухапването на собственици по време на игра е един от най-често срещаните поведенчески проблеми на котките“, казва д-р Кели Балантайн, ветеринарен бихевиорист от Чикаго.
Какво означават ухапванията на котката?
Когато става въпрос за изблици на любов, обикновено животните не стискат силно. Също така не съскат, не ръмжат и не драскат с нокти.
„Започват с облизване, постепенно обгрижването става по-интензивно и в един момент започвате да чувствате как малките зъбки се забиват във вас“, обяснява д-р Уайлани Сунг, ветеринарен лекар от Сан Франциско.
Защо котката хапе, докато я галя
В интерес на истината няма много научни изследвания по този въпрос. Повечето от това, което е известно, се основава на спекулации. Затова и самият термин „любовно ухапване“ донякъде е погрешен.
„Когато котката хапе, това е по-скоро сигнал, че иска да сложи край на взаимодействието. Ако галенето продължи, въпреки усилията на котката да го спре, то може да се стигне до ухапване“, казва д-р Балантайн.
Ухапване от любов със сигурност може да бъде резултат от свръхстимулация. Но също така може и да се случи неволно, като част от играта. А имайте предвид още, че не всички мъркащи красавци обичат да ги галят.
„Някои котки може просто да искат да се насладят на почивка в скута на стопанина си. Възможно е също така собствениците на домашния любимец да го галят в области, които той намира за неприятни, като например по корем или опашката “, добавя д-р Балантайн.
Какво да направя, когато котката ме ухапе
Изучаването на езика на тялото на вашата котка е един от най-добрите начини да разберете как да реагирате по подходящ начин и да предотвратите бъдещи „нападения“. Добре е да следите за признаци на дискомфорт – уши в страни или потрепваща опашка. Ако забележите такива, по-добре спрете да се движите за известно време.
Най-добрият начин да се радвате на котката си, според специалистите, е на кратки „сесии“. Често спирайте да галите писаната, за да прецените дали тя иска да продължите. Галете само на тези места от тялото, които обикновено котката предпочита – около ушите и под брадичката.
За предпочитане е да приканвате котката сама да дойде при вас, отколкото да отивате вие при нея. Не е препоръчително и да нарушавате комфорта на спяща или почиваща котка. И още нещо важно, никога не реагирайте негативно на ухапване от котка.
„Собственикът никога не трябва да се кара на котката, да я разклаща, пръска с нещо или да я плаши. Това може да накара котката да реагира с истинска и опасна агресия“, казва д-р Брайт.
Ако питомецът ви ухапе или одраска, не забравяйте незабавно да измиете раната. Следете за оток, болка или зачервяване, които се разпространяват. Ако забележите нещо подобно, посетете вашия лекар за консултация.
Източник: www.petmd.com
Автор: Паула Фитзимънс
Превод и редакция: Надежда Стоянова