„Мълчаливите“ заплахи за мъркащите любимци
Има няколко основни правила, които трябва да спазваме при отглеждането на коте у дома, ако искаме да се погрижим за него по най-добрия начин. И те са:
- Отглеждайте го в безопасна среда (на закрито);
- Хранете с висококачествена храна (например Genesis Pure Canada, Chicopee или Oasy);
- Осигурете превантивна грижа (годишни прегледи при ветеринаря, лабораторни изследвания и подходящи ваксини);
- Дайте му много обич;
- Правете упражнения.
Ако следвате тези няколко съвета, можете много да помогнете за здравето на мъркащото си четириного. Добре е обаче да сте наясно и с петте най-често срещани „мълчаливи“ заплахи за нашите котки. Знаейки за какви признаци да следите, ще имате възможността навреме да забележите, ако с котката ви нещо не е наред и да вземете мерки.
Хронични бъбречни проблеми
Хроничната бъбречна недостатъчност при котките в общи линии означава, че 75% от двата бъбрека са неефективни и не работят. Ако се съмнявате, че любимецът ви може да има подобни проблеми, можете да проверите доколко са основателни притесненията ви с помощта на Индикатор за заболявания Health Indicator. А клиничните признаци включват:
- Прекомерно пиене на вода;
- Прекомерно уриниране;
- По-големи буци в тоалетната;
- Отслабване;
- Лош дъх (поради токсини, които се натрупват в кръвта и причиняват язви в устата, хранопровода и стомаха);
- Летаргия;
- Криене.
За щастие, при подходящо лечение котките могат да живеят с хронична бъбречна недостатъчност години наред (за разлика от кучетата, при които подобно заболяване обикновено прогресира по-бързо). Грижата при подобен проблем може да включва ниско белтъчна диета, чести кръвни изследвания, увеличаване на приема на вода (например с фонтан за вода като този на Savic) и/или лекарства.
Хипертиреоидизъм
Това е ендокринно заболяване, при което щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони. Наблюдава се при котки на средна или късна възраст и може да доведе до много подобни клинични признаци на хронично бъбречно заболяване, включително:
- Прекомерна жажда;
- Повишена консумация на вода;
- Прекомерно уриниране;
- Повръщане/диария;
- Отслабване.
Въпреки това, тъй като хипертиреоидизмът засилва метаболизма на котките, има един характерен признак: зверски апетит, въпреки загубата на тегло. Това може да доведе и до:
- Повишена сърдечна честота;
- Тежка хипертония (което води до остра загуба на кръв, неврологични признаци или дори съсирек или удар);
- Вторично увреждане на органи (например сърдечен шум или промени в бъбреците).
Добрата новина е, че лечението на хипертиреоидизъм е много ефективно и може да включва медикаменти, хирургично отстраняване на щитовидната жлеза (по-рядко се прави), специална диета или терапия с радиоактивен йод. По-ранното лечение при хипертиреоидизъм означава по-малко потенциални странични ефекти или увреждане на органите ще възникнат при вашата мъркаща приятелка.
Захарен диабет
Тъй като много от нашите котки често са с наднормено тегло или направо са си затлъстели, те са изложени на по-голям риск за развиване на захарен диабет. При диабет панкреасът не успява да отдели нужните количества инсулин (тип I) или има резистентност към инсулина (тип II).
Инсулинът е естествен хормон, който придвижва захарта (т.е. кръвната глюкоза) в клетките. В резултат на това, че клетките гладуват за глюкоза тялото произвежда все повече и повече глюкоза, причинявайки хипергликемия (т.е. висока кръвна захар) и много от клиничните признаци, наблюдавани при захарен диабет. Общите симптоми са подобни на тези при хронично бъбречно заболяване и хипертиреоидизъм и включват:
- Прекомерно уриниране и жажда;
- По-големи буци в котешката тоалетна;
- Наднормено тегло или състояние на затлъстяване на тялото с губене на мускули (особено над гръбначния стълб или гърба).
- Намален или завишен апетит;
- Летаргия или слабост;
- Повръщане;
- Нетипичен дъх (например ацетонов дъх);
- Необичайно ходене (например по-ниско до земята).
Лечение има, само че то може да се окаже скъпо, защото изисква два пъти на ден инсулинови инжекции, които трябва да се поставят под кожата. Налага се и промяна в диетата към меню с високо съдържание на протеини и ниско количество въглехидрати. Освен това трябва да се следи кръвната захар и често да се посещава ветеринар. С поддържаща грижа обаче котките могат да се справят с проблема. При развиване на диабетни усложнения (например диабетна кетоацидоза, хипергликемичен синдром), захарният диабет може да бъде животозастрашаващ.
Сърдечно заболяване
Котките често нямат сърдечен шум, за разлика от кучетата, при които може ясно да се чуе със стетоскопа. Всъщност според изследванията 50% от котките със сърдечно заболяване нямат неизменен сърдечен шум и затова по-трудно се „хваща“ появата на проблем. Клиничните признаци са:
- Сърдечен шум;
- Нетипичен сърдечен ритъм;
- Засилена сърдечна честота;
- Колапс;
- Загуба на съзнание (например синкоп);
- Повишена честота на дишане;
- Затруднено дишане;
- Сини нюанси на венците;
- Дишане с отворена уста;
- Остра, внезапна парализа (обикновено на задните крайници);
- Студени, болезнени задни крайници;
- Внезапна болка;
- Внезапна окуцяване;
- Внезапна смърт.
След като се диагностицира сърдечно заболяване, лечението може да включва спешна помощ с кислородна терапия, диуретици, медикаменти за поддържане на кръвното налягане и сърцето. Дългосрочната прогноза, за съжаление, е лоша, тъй лекарствата предотвратяват влошаването на сърдечните заболявания, но не ги лекуват. Изключение е, когато сърдечното заболяване е причинено от хипертиреоидизъм. След неговото излекуване често се подобрява и състоянието на сърцето.
Рак
Тъй като кучетата и котките вече живеят по-дълго, ветеринарите наблюдават все повече случаи на рак. Най-често срещаният вид рак при котки е стомашно-чревният, който често се дължи на лимфосаркома. Симптоми:
- Отслабване;
- Липса на апетит;
- Повръщане;
- Диария;
- Затруднено дишане;
- Коремна дистензия или подуване на корема;
- Слабост;
- Летаргия;
- Криене;
- Треска;
- Цялостно неразположение.
И в този случай можем да кажем, че след като бъде поставена диагнозата, прогнозата за рак е лоша. Поради тази причина, колкото по-рано забележите клинични признаци, толкова по-рано може да се започне диагностика и лечение.
Това са петте „мълчаливи“ заплахи за живота на мъркащите ни другари. Затова е добре да следим за техните симптоми. Когато се съмнявате, че котката може да е болна, следвайте тези 5 прости съвета:
- Дръжте котката си на закрито, за да предотвратите всякакви травми (например да бъде ударена от кола, нападната от куче, случайно отровена);
- Уверете се, че поддържа нормално тегло – предпазете я от затлъстяване, което може да доведе до диабет;
- Не забравяйте да планирате годишното си посещение при вашия ветеринарен лекар. Това е особено важно, тъй като ще помогне да проследите за някакви промени в състоянието на животното. Дори и да отглеждате котката си на закрито, тя също се нуждае от ваксинация;
- Поддържайте котешката тоалетна чиста;
- Потърсете ветеринарна помощ веднага щом забележите някакви клинични признаци.
Източник: Pet Health Network
Текст: Джъстин А. Лий
Превод и редакция: Надежда Стоянова