Тайната на котешките звуци или защо котките „предат“
Публикуван на:
Последна редакция:
1 от 1
Котетата колкото са своенравни, толкова са и пленително очарователни. А звуците на задоволство, които издават, са сигурен знак за комфорта им. Но знаете ли кога и защо писаните „предат“?!
Какво е предене?! Сигурни сме, че няма как да не знаете, но все пак... Това е онзи особен звук, наподобяващ мъркане, придружен със специфично движение на лапите при котките.
Според науката
Оказва се, че науката е безсилна да обясни категорично какви са причините за това явление. Все пак има няколко общоприети теории, дешифриращи тайната на котешките звуци по по-прост и разбирам начин.
- Най-популярната сред тях е, че преденето е свързано с чувството на задоволство от храна или от внимание.
- Според друго твърдение този навик датира от времената преди котките да станат обичан домашен любимец. Предците на сегашните мъркащи красавци – дивите котки, лягали на меки повърхности като преди това ги обработвали, докато станат по-удобни. Предейки с лапите си по меки повърхности, нагласявали местата, върху които са избрали да раждат. Затова този обичай се свързва с вроден инстинкт за трайно установяване и принадлежност към определено място.
- Освен това има още едно любопитно нещо, свързано с преденето. Котките обичат да маркират територията си чрез миризмата. Правят го с помощта на жлези на лапичките си, които отделят специфичния аромат. Любопитното е, че тези жлези се намират в меките възглавнички на лапите и се активират, когато котката „преде“.
- При женските писани има и още една причина да „предат“. Правят го, когато наближава цикъл на разгонване – така пращат сигнал на мъжките.