Най-често срещаните причини за проблемно поведение при кучетата
Най-добрите ни четириноги приятели определено знаят как да ни накарат да ги заобичаме. И все пак, народната мъдрост твърди, че винаги трябва да имаме едно наум спрямо кучетата. А причината за това е фактът, че понякога и най-добре обучените питомци проявяват неочаквани поведенчески прояви, които в някои случаи може да са застрашителни. За всичко обаче си има основание и ето ги петте най-често срещани причини за проблемно поведение при лаещите красавци!
1. Липса на упражнения
Всички сме наясно, че кучетата са активни по природа. По тази причина ако не се движат достатъчно, може да се отрази отрицателно на настроението им. Обикновено се нуждаят от половин час упражнения по два пъти на ден и имайте предвид, че оставянето на животното да обикаля из двора не се брой. Кучетата обичат да посещават различни места, да се срещат с други животни и да могат да потичат енергично.
2. Неприятни преживявания
Кучетата имат способността да помнят негативни срещи и преживявания. Много често в основата на лошото поведение стой страх или тревожност, свързани с предишен неприятен опит. Пример за такава емоция, която може да провокира проблемно поведение, са фойерверките или раздялата.
3. Недостатъчно или неправилно обучение
Когато си вземете пале у дома, добре е да знаете, че то не се ражда с усещането за това кое е „добро“ и кое „лошо“. Такова трябва да се изгради с търпеливо обучение, с време и ангажимент, но накрая виждате, че си струва. Отделяйте по 15 минути на ден, може да е на три пъти по 5 минути, но не пренебрегвайте обучението. Включете го в обичайните дейности като например разходката.
4. Чувствителен слух
Нали не сте забравили, че слухът на четириногите е значително по-добър от нашия. Те са в състояние да чуят много по-високи и много по-ниски тонове от нас, както и да чуват звуци от четири пъти по-далече. Това означава, че просто понякога не сте в състояние да прецените правилно как определени звуци влияят на любимеца ви. Кучетата се страхуват особено много от внезапни силни шумове като фойерверки, гръмотевици и прахосмукачки.
5. Липса на правилна социализация
Между 3-седмична и 3-месечна възраст кутретата лесно формират отношения с други животни и хора, така че това е ключов момент да ги насърчите да общуват. Също така това е моментът, в който трябва да им покажете, че няма защо да се плашат от различни преживявания, както и от непознати хора и предмети. Липсата на социализация през първата година от живота на кученцето може да доведе до сериозни проблеми със страха и агресията по-късно. Затова недейте да избягвате срещите с други приятелски настроени животни и го водете на различни непознати места. Ако прояви нервна реакция обаче, трябва незабавно да го приберете. И още нещо, не забравяйте винаги да хвалите кученцето си за добро, спокойно поведение.
Източник: www.petairuk.com
Превод и редакция: Надежда Стоянова