Видове имунитет при животните
Вроденият имунитет:
Това е първата линия на защита на организма от външни фактори. Характеристиките на вродения имунитет са моментален отговор, неспецифичност (не може да различи видовите особености на външните фактори) и липса на памет (еднаква реакция по състав и интензивност след повторна експозиция към същия фактор).
Има физични, химични и биологични бариери по повърхността на тялото, респираторната система, храносмилателната и урогинеталната системи, които се борят да спрат проникването на патогени.
Естествени бариери на тялото:
- Очи: мигане, сълзене;
- Респираторен тракт: кашлица и кихане, мукоцилиарната система на трахеята (улавя и спира навлезлите бактерии, вируси, полени, прах и др.), повърхностни агенти, мукус (слуз), автохтонна микрофлора;
- Кожа и козина: интегритет (цялост), дексвамация (лющене), изсушаване, мастни киселини, рН, автохтонна микрофлора;
- Гастроинтестинален тракт: слюнка, повръщане, жлъчни киселини, перисталтика, мукус (слуз), рН, автохтонна микрофлора;
- Урогинетална система: мукус, рН, автохтонна микрофлора.
Вътрешните компоненти на вродения имунитет са различни видове клетки и разтворими фактори.
Придобит имуненитет:
Характеристиките на този тип имунен отговор включват специфичност, памет (по-силен отговор при последователна среща с даден фактор), голямо разнообразие (отговаря на голямо разнообразие от външни фактори), и самоограничаване (отслабване след като факторът вече не е наличен). Този вид отговори са двойни:
- Хуморален (кръвен), който медииран от Антитела секретирани от специфични клетки;
- Клетъчен, медииран от цитотоксични Т клетки. Антителата са ефективни срещу външно клетъчни фактори (външно клетъчни бактерии, вируси, токсини и др.). Т клетките унищожават клетки инфектирани от вътреклетъчни фактори и тумор-подобни клетки.