5 страхотни начина да „предизвикате“ ума на кучето си
Тренирoвките с лаещия ни приятел са изключително важни. И това не е така само заради факта, че по този начин ще се погрижим той да изпълнява командите ни и ще е под наш контрол. Правилните упражнения подпомагат поддържането на цялостното му физическо и психическо състояние. При някои кучета обаче „раздвижването“ на мозъка бързо става отегчително. Тези, които са с по-лабилна психика, дори могат да развият леки до тежки поведенчески проблеми. Затова ето няколко идеи как да „предизвикате“ ума на четириногото у дома по приятен и забавен начин.
1. Обучение за поведение на кучета
Нещо просто като това да научите любимеца да седи, да слиза или някое от другите обичайни неща от ежедневието го кара да мисли и да ангажира мозъка си. Затова бъдете креативни и използвайте различни трикове, за да направите обучението забавно и за двете страни.
Един отличен начин за усвояване на по-сложно поведение е използването на кликер (устройство, което произвежда щракащ звук и помага за приучаване към основните команди за общо послушание). „Свободното моделиране“ е друг тип тренировка, при която „оформяте“ малки детайли от поведението чрез това, което прави вашият питомец в дадена ситуация. Типичен пример е добре познатото упражнение „101 неща за правене с кутия“ от специалиста по обучение с кликър Карън Прайър.
2. Занимания за кучета „Извън кутията“
Приучаването на кучето в послушание е добре за социализирате му, с помощта на което по-лесно ще се научите как да общувате помежду си. Това е също страхотно умствено упражнение за четириногите, тъй като включва не само процеса на обучение, но и работа с нова и различна среда. Имате и прекрасни опции да продължите тренирането на лаещия си приятел като същевременно се забавлявате. Например чрез трикове или кучешки спортове като надбягване в парка, фрийстайл, крос до работа, „ловуване“ в плевнята (ако имате такава) и други.
3. Надушване и използване на други сетива
Изведете кучето на нещо повече от „разходка“. Намерете места, които са много разнообразни по отношение на звуци, гледки, текстури, миризми и други. Обонянието на кучето е много по-силно от нашето и му позволяване да „вижда“ света чрез сетивата си и така да разгръща умствените си способности. Вместо да го водите на едно и също място всеки ден, по една и съща пътека или тротоар, потърсете маршрути, които може да имат нови миризми или изобилие от тях, като паркове или горски пътеки, по които обикновено не ходите. На връщане правете градски разходки, удобни за кучета, за да промените темпото. Можете дори да добавите някои елементи на „паркур“ към разходките като карате любимеца си да се качва на препятствия като бордюри, стъпала, пейки или каквото друго измислите – бъдете креативни, но се уверете, че нищо не е твърде високо или опасно за вашето куче!
4. Играчки пъзели за кучета
Игрите са забавен начин да активирате мозъка на вашето куче, както и да изградите отношенията си заедно и да му покажете, че прекарването на времето с вас е най-добрата награда! Това е още една възможност да бъдете креативни - можете да използвате варианти на детските игри като криеница или пък някакви чисто нови игри, базирани на това, което имате на разположение, съобразявайте се интересите на вашето куче.
Има и други видове игри, които дори не е задължително да ви ангажират, но могат да бъдат също толкова умствено раздвижващи. Едно такова е предизвикателството за лаещи красавци от West Paw – Toppl, с възможност за поставяне на разнообразни по вид и консистенция лакомства и сглобяване на двата размера един в друг. Играта е много забавна също и със суперздравите Tux и Qwizl - играчки за лакомства. Можете да използвате тях, за да давате награди, вместо купата за храна.
5. Изведете кучето навън
Друг начин да стимулирате ума на вашето куче е просто да го изведете със себе си по време на редовните си занимания. Запознаването с нови лица, нови места и возенето в колата може да бъде много голямо предизвикателно за психиката на животното, но помагат за засилване на социализацията. Опитайте да заведете питомеца си на пътувания до нови места. Не е задължително да е дълга разходка или поход, важно е преживяването да бъдете навън и да изпитвате нови стимули.
Източник: Pet Health Network
Превод и редакция: Надежда Стоянова