Могат ли кучетата да оцелеят в свят без хора?
Ние, които отглеждаме кучета, безспорно много ги обичаме и ги приемаме като членове на семейството. Водим ги на лекар, когато са болни, грижим се за тях и дори ги глезим. Станахме емоционално обвързани с тях и е трудно да си представим живота си без тях. Само че кога за последно се зачудихме дали биха могли и без нашата помощ? Ще оцелеят ли, без да им дадем храна, подслон и любов? Биха ли се справили в свят без хора?
За да отговорим на тези въпроси обаче, трябва да се върнем малко назад към историята…
Кога и как кучетата стават домашни?
Превръщането на кучетата в домашни животни е изключително важен момент от човешката история. Кога точно обаче се е случило опитомяването на лаещите приятели е въпрос на дебати, тъй като се смята, че това се е случило на две места – в Азия и в Европа. Преди около 10 000 години според някои изследователи, а според други - преди почти 40 000 години.
Друг спорен факт е как точно е станало самото опитомяване. Някои историци твърдят, че хората са започнали да хващат и отглеждат малки вълци и постепенно те стават част от ежедневието им. Друга теория, известна като „Оцеляване на най-дружелюбните“, предполага, че вълците "сами са се опитомили", по времето когато ранните хора се изхранвали предимно с ловуване.
Едно е ясно със сигурност, домашните кучета са около хората от доста дълго време, през което животните са се специализирали в тълкуването на човешкото поведение. Множество изследвания показват точно колко се влияят четириногите от нашите емоции, мимики и жестове в ежедневието.
Какво биха правили кучетата без нас?
Опитомяването на кучетата ги е направило зависими от хората в твърде много аспекти. Те очакват от нас да ги нахраним, да ги разходим, да ги защитим и да се грижим за тях, когато са болни. В този ред на мисли, могат ли да оцелеят в свят без човешки същества? Как би изглеждал такъв свят за тях, ако по някаква причина изчезнем?
А сега си го представете! Малко е дезориентиращо за лаещите ни другари – без повече легла за кучета, без купички за храна, без играчки, без тренировки и обучения в послушание, без свирки… и най-вече без посещения при ветеринаря. На кратко, на кучетата ще им се наложи да се грижат за себе си напълно сами. Нещо, на което вероятно ще се научат с течение на времето, или поне повечето от тях.
Бездомни
Нека не забравяме също и данните – според статистиката почти 80% от кучетата по света са бездомни. Следователно нашата липса едва ли ще им се отрази особено. Останалите 20% обаче ще са изправени пред истинско предизвикателство.
Нови умения
За да оцелеят в свят без хора, на домашните кучета ще им се наложи да усвоят някои нови умения. Ще трябва да се научат да общуват, да правят съюзи с други животни (дори котки) и да се приспособяват бързо към променящите се условия.
Размерът може да е от значение
Предполага се, че кучетата от средни и едри породи биха се справили по-добре от малките или гигантските породи. Също така кръстосването им с други животни като койоти и вълци би било важно за оцеляването им. То би създало потомство, което да се развива чудесно без хора.
Намиране на подслон
Тук решението ще е на принципа проба-грешка. Ще трябва да търсят места, които да им осигуряват естествена защита от нападатели. Разбира се, това няма как да стане моментално, а ще отнеме известно време.
В крайна сметка като се имат предвид всички промени и необходимите умения, които кучетата трябва да усвоят, възможно е не всички домашни четириноги да успеят да се адаптират и да се научат да оцеляват без нас. Е, да се надяваме все пак, че няма да им се налага да го правят!
Източник: www.petmd.com
Автор: Джоанна Пендерграс
Превод и редакция: Надежда Стоянова