Как да сменим храната на кучето
Дали постоянно да даваме една и съща храна на лаещия си приятел, или да сменяме диетата от време на време е спорна тема, която предизвиква много дискусии. Но това, в което всички са единодушни, е фактът, че менюто на пухкавия симпатяга у дома трябва да е качествено. Най-добрият вариант е да намерите добра марка, която осигурява перфектния баланс на хранителни вещества.
Добрата храна покрива всички нужди на кучето
Питомецът ви перфектно ще разграничи нискокачествен продукт от друг, който се откроява с отличните качества на своите компоненти, който има високо количество протеини и предлага добър баланс между количеството мазнини, фибри, хидрати и други хранителни вещества. Ако дадете на вашето куче храна с тези характеристики, то ще расте здраво и щастливо и няма да е необходимо непрекъснато да променяте храната, за да има разнообразни хранителни вещества.
Ако обаче не сте сигурни в качеството на храната, можете да я смените, за да балансирате възможен дефицит на определени хранителни стойности. Ако забележите, че вашият любимец се храни с нежелание, слабичък е или има някакъв хранителен дефицит, не се колебайте да се свържете с вашия ветеринарен лекар за консултация.
Не сменяйте често
Когато видите, че вашето куче води нормален и щастлив живот, ако е с правилното тегло, кожата и козината му изглеждат здрави и енергийното му ниво е нормално, не е нужно да се притеснявате. Няма нужда от промяна! Смяната на храната му може да доведе до проблеми – може да не хареса новата, да не се адаптира към компонентите ѝ или дори да прояви някакви алергии. В такъв случай, дори и да се върнете на старото меню, не е гаранция, че кученцето ще реагира по същия начин.
В идеалния случай, ако по някаква причина искате или трябва да смените храната на вашето куче, изберете друг продукт от същата или подобна марка. Що се отнася до начина, правете го постепенно. Имайте предвид, че стомахът на вашето куче ще се нуждае от няколко дни адаптация, за да усвои новата храна.
Процес на адаптация
Ако искате да промените правилно храната на вашето куче, не трябва да го правите рязко, тъй като това може да причини дискомфорт или проблеми със стомаха: повръщане, диария, загуба на апетит и други. Ето защо е важно, в случай на промяна на вашата диета, да го правите постепенно като следвате някои насоки. Ние ви даваме пример:
- Дни 1 и 2: Смесете 20% от новата храна с 80% от старата храна.
- Дни 3 и 4: Смесете 40% от новата храна с 60% от предишната.
- Ден 5 и 6: Смесете 70% от новата храна с 30% от предишната.
- Дни 7 и 8: Смесете 80% от новата храна с 20% от старата.
- Ден 9: Дайте 100% от новата емисия.
Разбира се, ако вашето куче страда от някакво храносмилателно разстройство, незабавно премахнете продуктите, които се приемат по това време и се консултирайте с ветеринарен лекар.
Етапи на промени
При израстването на животното смяната на храната е задължителна. Трябва да се предложи специфична диета за всеки етап от живота на кучето, но това също се прави постепенно.
Малки кучнца: новороденото кученце първо ще премине през фазата на отбиване и след това ще започне да яде специфична твърда храна. Този вид меню е по-богато на протеини и мазнини от тези на възрастните кучета. Така ще продължи да похапва до 10-12 месеца при представителите на малки и средни породи и до 18-24 месеца при тези на големи и гигантски породи.
Възрастни кучета: „възрастното“ куче е по-малко активно в сравнение с израсналото, а да не говорим за енергичните малки паленца. Затова количеството и вида на хранителните вещества трябва да се адаптират към новите им условия на живот. На този етап вашите космати приятели се нуждаят от компоненти, които осигуряват защита например на ставите, които поддържат мускулите, имат по-нисък процент мазнини.
И ако трябва накрая на обобщим, промяната на менюто трябва да става постепенно. Но не забравяйте, че при какъвто и да е проблем, най-добре е да се консултирате с ветеринарен лекар, тъй като той ще даде най-точните съвети, съобразявайки се със специфичните нужди на вашето животно.