Глаукома при кучета
Какво представлява глаукома при кучета?
Глаукомата е заболяване на окото, при което налягането в него, наречено вътреочно налягане (ВОН), е повишено. Вътреочното налягане се измерва с помощта на инструмент, наречен тонометър.
Какво е вътреочно налягане и как се поддържа?
Вътрешността на очната ябълка е пълна с течност. Размерът и формата на нормалното око се поддържат от количеството течност, съдържаща се в очната ябълка. Налягането на течността в окото е известно като вътреочно налягане (ВОН).
Вътреочната течност се произвежда от структура, наречена цилиарно тяло. В допълнение към производството на тази течност, цилиарното тяло изгражда и суспензорни връзки, които държат лещата на място. Мускулите в цилиарното тяло придържат суспензорните връзки, контролирайки формата и способността за фокусиране на лещата.
Вътреочната течност съдържа хранителни вещества и кислород, които се използват от структурите в окото. Цилиарното тяло непрекъснато произвежда водниста течност и излишната течност постоянно се оттича от окото през ъгъла между роговицата и ириса. Тази област се нарича иридокорнеален ъгъл, филтрационен ъгъл или дренажен ъгъл.
Докато производството и абсорбцията или оттичането на вътреочна течност са еднакви, вътреочното налягане остава постоянно.
Какво причинява глаукома при кучета?
Глаукомата се причинява от неадекватен дренаж на вътреочната течност; не е причинено от свръхпроизводство на течност. Глаукомата се класифицира допълнително като първична или вторична глаукома.
Първичната глаукома води до повишено вътреочно налягане в здраво око. Някои породи са по-склонни от други (вижте по-долу). Възниква поради наследствени анатомични аномалии в дренажния ъгъл.
Вторичната глаукома води до повишено вътреочно налягане поради заболяване или нараняване на окото. Това е най-честата причина за глаукома при кучета. Причините включват:
· Увеит (възпаление на вътрешността на окото) или тежки вътреочни инфекции, водещи до отлагания на фибрин и белези, блокиращи дренажния ъгъл.
· Предна дислокация на лещата. Лещата пада напред и физически блокира дренажния ъгъл или зеницата, така че течността се блокира зад изместената леща.
· Туморите могат да причинят физическо блокиране на иридокорнеалния ъгъл.
· Вътреочно кървене. Ако има кървене в окото, кръвен съсирек може да попречи на дренажа на вътреочната течност.
· Заболяване на лещата. Протеините на лещата, изтичащи в окото поради спукана капсула, могат да причинят възпалителна реакция, водеща до подуване и блокиране на дренажния ъгъл.
Има ли породи по-склонни да получат глаукома?
За съжаление някои породи кучета наистина са по-склонни да развиват глаукома. Сред тях са:
- Сибирско хъски
- Акита
- Далматинец
- Норвежки вълкодав
- Аляски маламут
- Кокер шпаньол
- Спрингер шпаньол
- Чау чау
- Миниатюрен шнауцер
Защо повишаването на вътреочното налягане е проблем?
Високото вътреочно налягане причинява увреждане или дегенеративни промени в ретината и зрителния нерв. Ретината е най-вътрешният покривен слой на очната ябълка, разположен на задната повърхност. Той съдържа светлочувствителните пръчици и колбички и други клетки, които преобразуват изображенията в нервни сигнали. Оптичният нерв е нервът, който минава от задната част на окото към мозъка и пренася сигналите от ретината към мозъка, като по този начин създава зрение.
"Високото вътреочно налягане причинява увреждане или дегенеративни промени в ретината и зрителния нерв."
Какви са признаците на глаукома и как се диагностицира?
Най-честите признаци, отбелязани от собствениците, са:
Болка в очите. Вашето куче може частично да се затвори и да потърка окото. Той може да се извърне, когато го докоснете или го галите отстрани на главата.
Воднисто изтечение от окото.
Летаргия, загуба на апетит или дори липса на реакция.
Явно физическо подуване и изпъкване на очната ябълка Бялото на окото (склера) изглежда червено и набъбнало.
Роговицата или прозрачната част на окото може да стане мътна или синкава на цвят.
Слепотата може да настъпи много бързо, освен ако повишеното ВОН не се намали.
Всички тези признаци могат да се появят много внезапно при остра глаукома. При хроничната глаукома те се развиват по-бавно. Те може да са присъствали известно време, преди вашият домашен любимец да покаже някакви признаци на дискомфорт или клинични признаци.
Диагнозата на глаукомата зависи от точното измерване на ВОН и вътрешния очен преглед с помощта на специални инструменти. Острата глаукома е спешен случай. Понякога е необходимо незабавно насочване към ветеринарен офталмолог.
Какво е лечението на глаукома?
Важно е ВОН да се намали възможно най-бързо, за да се намали рискът от необратимо увреждане и слепота. Също така е важно да се лекува всяко основно заболяване, което може да е отговорно за глаукомата.
Аналгетиците обикновено се предписват за контролиране на болката и дискомфорта, свързани със състоянието. За лечение на повишено налягане често се предписват лекарства, които намаляват производството на течности и насърчават дренажа.
Медикаментозното лечение често трябва да се комбинира с операция в тежки или напреднали случаи. Ветеринарните офталмолози използват различни хирургични техники за намаляване на вътреочното налягане.
Необходимо ли е последващо лечение?
След диагностициране на глаукома и започване на лечението е необходимо последващо наблюдение. Първоначално вашият ветеринарен лекар ще препоръча чести последващи прегледи, за да се уверите, че кучето ви реагира адекватно на лечението или да направите корекции на лекарствата.
Каква е прогнозата?
Прогнозата зависи до известна степен от основната причина за глаукомата. В дългосрочен план ще е необходимо постоянно медицинско лечение, за да се държи болестта под контрол.